Välj område och konsulter

Din konsult kommer att hjälpa dig och ge råd så att du kan utveckla ditt företag på rätt sätt. Exempelvis kan du få rådgivning inom lönsamhetsanalys, digitalisering och effektivisering av processer, konkurrensstrategi, utveckling av nya affärsmodeller, organisationseffektivisering, varumärkesarbete, säljteknik, information om lagar, tillstånd och regler, samt allmänna juridiska frågor.

Du kan däremot inte förvänta dig praktisk hjälp, som att bygga en hemsida, göra en marknadsplan eller en deklaration.

Gå in på respektive område för att se vilka konsulter du kan välja. Testa även Kompassen som är en vägledning inför rådgivningen.

Inom det här området får du bred rådgivning om allmänna ekonomiska frågor, som ekonomistyrning, lönsamhetsanalyser, rutiner för löpande bokföring, information om lagar, tillstånd och regler samt allmänna juridiska frågor.

Elisabeth Strömberg

elisabeth@controller-vaxjo.se
0709-409276

Controller i Växjö AB
www.controller-vaxjo.se

Se presentation

Maria Bengtsson

maria.bengtsson@crowehorwath.se
0470-79 56 10

Tönnerviks Horwath Revision AB
www.crowehorwath.se

Se presentation

Daniel Andersson

daniel.andersson@crowehorwath.se
0705-48 10 33

Tönnerviks Horwath Revision AB
www.crowehorwath.se

Se presentation

Lars Engström

lars.engstrom@crowehorwath.se
0705-48 10 30

Tönnerviks Horwath Revision AB
www.crowehorwath.se

Se presentation

Här kan du få rådgivning inom bland annat prissättning, säljteknik, säljstrategi, konkurrensanalys, marknadsplan, strategisk marknadskommunikation, varumärkesarbete, grafisk profil och kompetens inom sociala medier.

Henrik Löwenadler 

henrik@hldesign.se
0703-580852

HL Design & Media AB
www.hldesign.se

Se presentation

Nina Möller

nina@odd.se
0470-286 00

ODD Kommunikation AB
www.odd.se

Se presentation

Stefan Johansson

stefan.johansson@salesscenario.com
0703-78 44 70

Sales Scenario
www.salesscenario.com

Se presentation

Sara Albertson

sara.albertson@readydigital.se
0470-70 36 75

Ready Digital AB
www.readydigital.se

Se presentation

Inom det här kompetensområdet ingår rådgivning inom bland annat organisationsutveckling, rekrytering, styrning, företagsstruktur, allmänna personalfrågor och ledningsfrågor.

Christina Lindberg

christina@improvera.se
0703-12 87 00

Improvera AB
www.improvera.se

Se presentation

Paul Nordström

paul@fyrarummaren.se
0703-31 12 29

Paul Nordström Konsult AB
www.paulnordstrom.se

Se presentation

Anders Hytter

anders.hytter@studiostrumenti.se
0708-50 88 80  

Studio Strumenti AB
www.studiostrumenti.se

Se presentation

Lena Gustafsson

lena@guldkanten.com
0708-77 61 86

Guldkanten
www.guldkanten.com

Se presentation

Elisabeth Strömberg

elisabeth@controller-vaxjo.se
0709-409276

Controller i Växjö AB
www.controller-vaxjo.se

Se presentation

Kristian Elmefall

kristian.elmefall@digitalventure.se
0702-60 49 99

Digital Venture
www.digitalventure.se

Se presentation

Det här är området för dig som söker rådgivning inom exempelvis tekniska lösningar, digitala strategier eller digitalisering och effektivisering av processer.

Bennie Forss

Bennie.forss@zenta.se
0704-99 77 87

Zenta
www.zenta.se

Se presentation

Henrik Löwenadler 

henrik@hldesign.se
0703-580852

HL Design & Media AB
www.hldesign.se

Se presentation

Nina Möller

nina@odd.se
0470-286 00

ODD Kommunikation AB
www.odd.se

Se presentation

Kristian Elmefall

kristian.elmefall@digitalventure.se
0702-60 49 99

Digital Venture
www.digitalventure.se

Se presentation

Anisa Turcinovic

anisa.turcinovic@readydigital.se
0470-70 36 97

Ready Digital AB
www.readydigital.se

Se presentation

Utvecklad av DH Solutions